poniedziałek, 2 września 2013

1911-2014 wznowienie powieści Włodzimierza Tetmajera “Racławice”


1911-2014 wznowienie powieści Włodzimierza Tetmajera “Racławice” 

W miejscowości Niezwojowice w roku 2013/2014, powstanie projekt, którego realizacja będzie polegać na prezentacji mało znanej powieści pisanej wierszem autorstwa Włodzimierza Tetmajera “Racławice” . 
Włodzimierz Tetmajer urodził się w 1861 roku w Harklowej koło Nowego Targu. Był wybitnym polskim malarzem, grafikiem, politykiem, działaczem ludowym oraz niepodległościowym. W latach 1875-1886 studiował w szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, następnie krótko w Wiedniu, w latach 1886-1889 w Monachium w Academie Colarossi w Paryżu oraz w latach 1889-1895 na oddziale kompozycyjnym, kierowanym aż do śmierci w 1893 r. przez Jana Matejkę. W 1911 roku Włodzimierz Tetmajer został posłem do parlamentu austriackiego z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najsłynniejszym czynem politycznym Włodzimierza Tetmajera była zgłoszona przez niego rezolucja uchwalona przez  Koło Polskie w parlamencie Wiedeńskim , a następnie 28 maja 1917 roku przez tzw. Koło Sejmowe w Krakowie stwierdzającą, że jedynym dążeniem narodu polskiego jest odzyskanie niepodległej  zjednoczonej Polski z dostępem do morza. 
Pomysłodawcą przybliżenia tej powieści jest Danuta Król z Niezwojowic. Prezentacja ta będzie miała formę audiowizualną tzn. czytany tekst przez znanych aktorów: Annę Polony, Jerzego Trela, Grzegorza Mielczarka, Krzysztofa Góreckiego, Piotra Pilitowskiego oraz cykl obrazów uzupełniających wydanie książki i stworzenie galerii obrazów malowanych przez artystę malarza Tadeusza Bury z Lublina. Prezentacja obejmuje swoim zasięgiem fragmenty tzw. “Szlaku Kościuszkowskiego”, jego przysięgę na Rynku Krakowskim , bitwę pod Racławicami i powrót przez Słomniki do Krakowa. Sama powieść ukazuje także życie mieszkańców ówczesnej wsi małopolskiej i jej zwyczaje. Jest także powieścią historyczną , patriotyczną, w której po raz pierwszy pokazano postawę chłopstwa wobec zagrożenia Ojczyzny przez wroga. Projekt zakłada prezentację dzieła we wszystkich Gminach należących do LGD. 

Organizacja ma na celu:
wydanie książki,
wydanie diqpaca (CD),
wykonanie nagrania płyty CD w studiu wraz z lektorem,
wykonanie materiałów reklamowych (plakaty, zaproszenia).

W wyniku realizacji projektu:
do prac przygotowawczych zostanie zaangażowana lokalna społeczność,
partnerami projektu będą : Fundacja Tradycji Kościuszkowskiej, ProKoPaRa Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Płaskowyżu Proszowickiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Małopolski Kurator Oświaty, UG Koniusza, UG Pałecznica, UG Radziemice, UGiM Proszowice,
zostaną wykorzystane lokalne zasoby historyczne, kulturowe, tradycyjne.

Realizacja projektu przyczyni się do realizacji celu szczegółowego LSR- Zwiększenie znaczenia produktów lokalnych i tradycyjnych oraz zachowanie tradycji , który to cel przyczyni się do realizacji celu ogólnego LSR poprawy jakości życia. 

Rezultatami projektu będą:
większa integracja środowiska lokalnego,
zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego,
edukacja młodzieży.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz